Naszych produktów

Lepsze dla środowiska – nasza oferta bardziej zrównoważonych produktów

Jakie materiały są najbardziej przyjazne dla środowiska? Które certyfikaty są najlepsze? Czym jest zrównoważona moda?

Niestety są to bardzo złożone kwestie i nie ma prostych odpowiedzi na te pytania. Bardzo trudno ustalić, który materiał jest najlepszy lub najgorszy dla środowiska, gdyż każdy z nich inaczej na nie wpływa. Uprawa bawełny wymaga użycia dużych ilości wody i środków ochrony roślin, natomiast poliester to włókno syntetyczne produkowane przy użyciu ropy. Inne materiały mogą wymagać stosowania dużych ilości chemikaliów w procesie produkcji, a odzież z mieszanki materiałów może mieć świetne właściwości, jednak generalnie nie nadawać się do recyklingu.

Jednak mimo wszystko niektóre materiały są lepsze niż inne i zawsze trzeba przede wszystkim analizować je w odniesieniu do funkcji produktu. Kurtka z bawełny organicznej używana w deszczowym Borås nie będzie ani funkcjonalna, ani wytrzymała, dlatego wybór tego materiału nie będzie szczególnie zrównoważony.

Nasza oferta bardziej zrównoważonych produktów nazywa się Lepsze dla środowiska. To oznaczenie stosujemy na naszej stronie internetowej i w naszych katalogach, tak aby klient mógł łatwiej wyszukać te produkty. Obecnie nie ma jednego wspólnego standardu ani podejścia w branży tekstylnej do tego, które produkty wolno oznaczać lub klasyfikować jako „zrównoważone”. W tej chwili każde przedsiębiorstwo może decydować o tym samodzielnie.

Chcąc zachować możliwie największą transparentność działania, poniżej określiliśmy, które materiały i certyfikaty klasyfikują naszym zdaniem produkty jako Lepsze dla środowiska. Naszą odzież znakujemy również oddzielnymi etykietami ze względu na zastosowany materiał czy proces certyfikacji. Chodziło nam o to, aby nie oznaczać tylko jedną etykietą wszystkich produktów wchodzących w skład oferty Lepsze dla środowiska, gdyż mogą się one od siebie mocno różnić i być dobre z różnych powodów.


Produkty wchodzące w skład oferty Lepsze dla środowiska to:

• produkty certyfikowane jednym z certyfikatów ekologicznych przyznawanych przez instytucje, z którymi zdecydowaliśmy się współpracować – obecnie to GOTS i Svanen. Więcej na ich temat znajduje się niżej na tej stronie.

lub

• produkty, w których przynajmniej 50% surowców zawiera bardziej zrównoważone włókna. Więcej informacji na ten temat również znajduje się niżej na tej stronie.



Certyfikaty ekologiczne przyznawane produktom Cellbes

Certyfikat przyznawany przez podmiot zewnętrzny oznacza, że zupełnie niezależny podmiot potwierdził spełnienie przez nas konkretnych wymagań, które mogą dotyczyć samego produktu, procesów, pochodzenia i/lub warunków pracy. Wymagania te zostały opracowane przez ekspertów w tej dziedzinie, a oceny dokonuje akredytowany organ kontroli, co powoduje, że ten rodzaj certyfikacji jest najrzetelniejszy i najbardziej transparentny.

Global Organic Textile Standard (GOTS)

Produkt z oznaczeniem GOTS spełnia wymagania dotyczące całego łańcucha produkcji – od włókien aż po gotowy produkt, uwzględnia zatem uprawę, etap przędzenia, tkania lub produkcji dzianiny, wybielania, farbowania i  późniejszej obróbki. Produkt oznaczony etykietą GOTS jest certyfikowany w całym łańcuchu produkcji. Aby produkt otrzymał taki certyfikat, uprawa roślin oraz wszystkie procesy produkcji muszą spełnić wysokie wymagania w zakresie ochrony środowiska, stosowania chemikaliów, zużycia wody oraz odpowiedzialności społecznej biznesu. Przynajmniej 70% produktu musi być wykonane z ekologicznych włókien naturalnych, poza tym stawia się wysokie wymagania odnośnie domieszek. Pochodzenie certyfikowanych produktów można prześledzić aż do gospodarstwa, które uprawiało surowiec, a certyfikat GOTS postrzegany jest obecnie przez wiele podmiotów za jeden z najlepszych na rynku w przypadku tekstyliów z włókien naturalnych.


Wiele produktów dostępnych na naszej stronie internetowej ma certyfikat GOTS. Już od 2020 roku również Cellbes jako przedsiębiorstwo ma certyfikat GOTS.



Global Recycled Standard (GRS):

Globalny Standard Recyklingu (GRS) to międzynarodowy, dobrowolny standard, który określa wymagania dotyczące certyfikacji włókien pochodzących z recyklingu. Celem programu GRS jest zwiększenie wykorzystania materiałów pochodzących z recyklingu przy jednoczesnej dbałości o środowisko, warunki socjalne, czy też kontrolę użytych środków chemicznych bezpiecznych dla człowieka i środowiska. Certyfikacja GRS przeznaczona jest dla produktów, które zawierają co najmniej 20% materiału pochodzącego z recyklingu. Dlatego certyfikat GRS oparty jest o łańcuch kontroli pochodzenia produktu. Oznacza to, że aby produkt finalny mógł być sprzedany jako certyfikowany – na każdym etapie pozyskiwania i przetwarzania surowca bezsprzecznie muszą być przestrzegane wymogi GRS. Zaczynając od etapu recyklingu, poprzez przetwórstwo, a kończąc na handlu. W 2022 roku Cellbes rozpoczął współpracę z GRS i w tym samym roku uzyskał również certyfikat GRS jako firma.





Recycled Claim Standard (RCS):

Standard RCS dokonuje certyfikacji materiałów pochodzących z recyklingu oraz identyfikuje materiały użyte w procesie produkcji. Głównym celem RCS jest zwiększenie wykorzystania materiałów pochodzących z recyklingu w przemyśle włókienniczym oraz możliwość weryfikacji ich zawartości w produkcie końcowym. Zapewnia również markom i konsumentom środki do podejmowania świadomych decyzji zakupowych. W 2022 roku Cellbes rozpoczął współpracę z RCS i w tym samym roku uzyskał również certyfikat RCS jako firma.





Organic Content Standard (OCS):

Organic Content Standard (OCS) to międzynarodowy, dobrowolny standard, który weryfikuje zawartość włókien organicznych w produkcie końcowym. Certyfikacja OCS dotyczy każdego produktu nieżywnościowego, zawierającego od 5% do 100% materiału organicznego. Certyfikat OCS obejmuje certyfikację łańcucha dostaw. Oznacza to, że aby produkt finalny mógł być sprzedany jako certyfikowany, na każdym etapie pozyskiwania i przetwarzania surowca – muszą być przestrzegane określone wymogi OCS. Certyfikacji podlegają podmioty przetwarzające surowce, zakłady produkcyjne, firmy opakowaniowe, magazyny oraz firmy handlowe w zakresie sprzedaży B2B. W 2022 roku Cellbes rozpoczął współpracę z OCS i w tym samym roku uzyskał również certyfikat OCS jako firma.

Bardziej zrównoważone materiały

Tutaj znajdziesz informacje na temat materiałów, które Cellbes zaklasyfikował jako „bardziej zrównoważone”. Aby produkt mógł otrzymać etykietę Lepsze dla środowiska, musi zawierać te materiały przynajmniej w 50%.

Bawełna organiczna

Uprawy bawełny stanowią jedynie ok. 2,5% wszystkich upraw na świecie, jednak tradycyjna produkcja tych roślin odpowiada aż za 25% wszystkich emisji ze środków owadobójczych. Podczas upraw bawełny organicznej nie stosuje się żadnych środków ochrony roślin, nawozów sztucznych ani surowców modyfikowanych genetycznie.

Bawełna organiczna jest lepsza dla środowiska niż uprawiana w sposób tradycyjny, jednak mimo wszystko jej uprawa nie jest nieszkodliwa dla środowiska, ponieważ wymaga ogromnych ilości wody. Jednakże bawełna to wytrzymałe i odporne włókno, które znajduje zastosowanie na wielu obszarach. Odzież bawełniana traktowana w odpowiedni sposób może przetrwać nawet kilka pokoleń. Wskazówki, jak wydłużyć okres użytkowania odzieży, znajdują się tutaj

Len

Len to wytrzymały materiał, który jest charakterystyczny w dotyku, co powoduje, że jest postrzegany zarówno jako bardzo naturalny, jak i luksusowy. Len nadaje się do produkcji odzieży i tekstyliów do domu, a w ofercie Cellbes materiał ten znalazł się w ofercie Lepsze dla środowiska. Len można uprawiać w chłodniejszych warunkach i aby uzyskać najwyższą jakość włókien, potrzeba wilgotnego i umiarkowanego klimatu. Im niższa temperatura, tym mniejsze ryzyko zniszczeń przez szkodniki i mniejsza potrzeba stosowana środków owadobójczych (w konwencjonalnych uprawach stosuje się mimo wszystko środki chwastobójcze). Len prawie nie wymaga nawadniania i doskonale radzi sobie w glebie nienadającej się do produkcji żywności. W niektórych przypadkach może także posłużyć do oczyszczenia zanieczyszczonej gleby, np. metalami ciężkimi. Naszym zdaniem powyższe właściwości powodują, że można go uznać za materiał przyjazny dla środowiska.

Len organiczny pochodzi z plantacji, gdzie jest uprawiany bez chemicznych środków ochrony roślin, nawozów sztucznych i ziaren modyfikowanych genetycznie. Dzięki temu len organiczny jest zdrowszy zarówno dla plantatorów, jak i środowiska.


Lyocell TENCEL™: to włókna celulozowe wykonane z tego samego surowca co wiskoza. Jednak proces produkcji lyocellu nie jest tak szkodliwy dla środowiska jak wiskozy, ponieważ stosowane rozpuszczalniki są używane wielokrotnie. Proces produkcji lyocellu jest generalnie zamknięty, a ponad 99% rozpuszczalników i wody jest używanych ponownie.


Lyocell sprzedawany pod marką TENCEL™ firmy Lenzing AG jest produkowany z masy drzewnej pochodzącej ze zrównoważonych upraw leśnych, co dodatkowo podnosi jego wartość.


Wiskoza LENZING™ ECOVERO™ to włókna produkowane przez firmę Lenzing AG. Do produkcji tej wiskozy, podobnie jak w przypadku lyocellu TENCEL™, używa się produktów drzewnych pochodzących ze zrównoważonych upraw leśnych. Cały proces produkcji aż do przygotowania gotowych włókien jest certyfikowany zgodnie z EU Ecolabel, a pochodzenie surowców można prześledzić, co wpływa na transparentność łańcucha produkcji. Proces produkcji tej wiskozy zużywa mniej wody i ma mniejszy wpływ na środowisko nawet do 50% w porównaniu z tradycyjną wiskozą.


Puch z recyklingu i produkowany w sposób etyczny

Niestety w przemyśle produkcji puchu zachodzi ryzyko niewłaściwych warunków. Z tego powodu wymagamy, aby do każdego produktu pochodzenia zwierzęcego podchodzić z wielką ostrożnością. Ostrożności nigdy za wiele i zawsze można dokonać lepszego wyboru. Pochodzenie puchu certyfikowanego zgodnie z Responsible Down Standard (RDS) można prześledzić aż do gospodarstwa, gdzie hodowano ptactwo, a proces certyfikacji ma na celu zapewnienie dobrego traktowania zwierząt. Puch jest kontrolowany na każdym etapie przez niezależnych inspektorów zewnętrznych, którzy gwarantują, że surowiec pochodzi od konkretnego hodowcy


Poliester z recyklingu

Włókna poliestru z recyklingu stosowane do produkcji tekstyliów są produkowane głównie z przetworzonych butelek PET, a także z odpadów poprodukcyjnych. Stosując materiały, które już funkcjonują w obiegu, możemy zmniejszyć wykorzystanie zasobów, co z kolei prowadzi do mniejszego zużycia energii, chemikaliów oraz emisji gazów cieplarnianych.


Poliamid z recyklingu

Poliamid to kolejne popularne, ropopochodne włókno sztuczne, które służy przede wszystkim do produkcji bielizny, odzieży sportowej, strojów kąpielowych i rajstop. Poliamid z recyklingu można produkować ze starych sieci rybackich lub odpadów z przemysłu tekstylnego, co przekłada się na oszczędność surowców, mniejszą ilość odpadów oraz mniejsze zużycie energii i wody.

Bezpieczna dostawa.
Bezpieczna płatność.
60-dniowy okres zwrotu.

Kupuj Modę & odzież online na cellbes.pl

Bezpieczne zakupy

Bądź na bieżąco

Zaprenumeruj nasz newsletter, aby być na bieżąco z nowościami, otrzymywać oferty i aktualne informacje.

Obserwuj nas

  • Dostarczamy jedynie na terenie Polski.
  • Koszt dostawy 12,50 zł, darmowa dostawa przy zakupie powyżej 200 zł.
  • 60-dniowy okres zwrotu.